Παρασκευή, 15 Μαρτίου 2024 12:24

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΠΕΠ: Ηττες για Μεσσηνιακό και Ακρίτα

Γράφτηκε από τον

Την ήττα γνώρισαν Μεσσηνιακός και Α.Ο. Ακρίτας στις αναμετρήσεις που έδωσαν την Κυριακή για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ εθνικής γυναικών της ΕΣΠΕΠ.

Ο Μεσσηνιακός έχασε με 3-0 σετ, στο Κλειστό του Δημοτικού Σταδίου Καλαμάτας από τον Α.Ο. Αστέρια και ο Α.Ο. Ακρίτας ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από τον Σπαρτιατικό.

ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ – ΑΟ ΑΣΤΕΡΙΑ 0-3
Ο Μεσσηνιακός παρά την προσπάθεια των αθλητριών του δεν κατάφερε να φτάσει σε μία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς γνώρισε την ήττα από τα Αστέρια Αχαΐας.
Αυτή ήττα η 5η ήττα για τις πράσινες, που έχασαν για πρώτη φορά εντός έδρας στο δεύτερο μισό του φετινού πρωταθλήματος. Οπως φαίνεται και από το σκορ στα σετ, ο Μεσσηνιακός έχασε δύσκολα. Στο παιχνίδι δεν αγωνίστηκε η Σοφιτίνα Μπαξιβανάκη γιατί αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού.
Τα σετ: 15-25, 28-30, 19-25.
Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Αντώνης Δοξαράς με τη Νικολέττα Τσιμικλή.
ΜΕΣΣΗΝΙΑΚΟΣ (Γεωργία Σουρή): Κουτσουροπούλου, Φωτεινάκη, Κουτσουροπούλου, Ολγα Τσάτουμα, Τσαπέκη, Τσούμπανου, Ασημ. Τσάτουμα, Καράμπελα (λ), Ζερδεβά, Νακούση, Τζουάνου.
ΑΟ ΑΣΤΕΡΙΑ (Ουρανία Πανουτσοπούλου): Δουραμάνη, Μπακλέση, Τσάφου, Ζωγοπούλου, Κόλλια, Μιχοπούλου, Κονδύλη (λ), Γωγούσου, Ζησιμάτου, Μητροπούλου, Σαράντη.

ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ – Α.Ο. ΑΚΡΙΤΑΣ 3-1
Δεν κατάφερε ο Α.Ο. Ακρίτας να διεκδικήσει ένα θετικό αποτέλεσμα στη Σπάρτη, καθώς έχασε από τον Σπαρτιατικό με 3-1.
Η Καλαματιανή ομάδα έκανε το καλύτερο για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, ξεκίνησε καλά στα δύο πρώτα σετ και είχε προβάδισμα στο σκορ, όμως στο τέλος τα έχασε. Στο τρίτο παρότι βρέθηκε πίσω με 8-3 αντέδρασε πήρε το προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το τέλος μειώνοντας σε 2-1. Ομως στο επόμενο σετ η γηπεδούχος ομάδας από την αρχή πήρε κεφάλι στο σκορ και το διατήρησε μέχρι το τέλος φτάνοντας στη νίκη.
Το κέρδος για τον Α.Ο. Ακρίτα ήταν η συμμετοχή των νεαρών αθλητριών Καραμπάτσου, Μέντζα, Τσαλίκη και Καρανικολού από τα αναπτυξιακά τμήματα. Η προπονήτρια Μαρία Τσιριμπή, βλέποντας τις ακραίες της να είναι σε κακή ημέρα, έδωσε χρόνο συμμετοχής στις παραπάνω νεαρές αθλήτριες, οι οποίες κέρδισαν τις εντυπώσεις ενώ συνέβαλαν και στη κατάκτηση του τρίτου σετ.
Καλύτερη του Α.Ο. Ακρίτα ήταν η κεντρικός Σταυριάννα Σερελέα που σταμάτησε στους 18 πόντους έχοντας 5 άσσους, 4 μπλοκ και 53% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (9π.).
Οι πόντοι του ΑΟ ΑΚΡΙΤΑ προήλθαν από 12 άσσους, 33 επιθέσεις (23% αποτελεσματικότητα), 8 μπλοκ, 35 λάθη αντιπάλου (13 χαμένα σέρβις)